laupäev, 1. detsember 2012

KUMU

29.novembril meie lapsed külastasid muuseumi KUMU. 


Seal toimus muuseumitund "Kalevipoeg". Kunstuklassika saalides said lapsed näha meie kangelase ema Lindat ja isa Kalevit. 



Tunnijuht jutustas muistendeid eeposest. Lapsed mängisid, vastasid küsimustele, õppisid uusi sõnu eesti keeles. 


Iga laps mõtles oma salasoovi.

neljapäev, 15. november 2012

ÜLEMISTE VANAKE

Ülemiste vanake on mütoloogiline tegelane eesti rahvausundis, kes pidavat elama Tallinna lähedal Ülemiste järves. Ta tahtvat Tallinn ära uputada, kui see valmis saab. Seepärast peab talle alati ütlema, et Tallinn pole veel valmis. 

Ülemiste järves on suur kivi. Enne polnud seal järve. Mees kündnud seal kohal, korraga pilv tuleb, karjutud "Eest ära!" Uputanud mehe ära, mees jäänud järvevahiks. Jaanilaupäeva öösel pidi käima küsimas, kas linn on valmis. Vastatud ikka, et ei ole valmis. 
VÄRAVAVAHT






ÜLEMISTE  VANAKE




LOOD VANAST TALLINNAST

Linna nimed


















Põhjala ristisõdade ajal kasutatakse nime Lindanise.

Alamsaksa keele kaudu tekkinud Tallinna nimi Reval. Venestamise ajal nimetati ümber venepäraseks Reveliks. Veel huvitavam on, et nimi Revel on seotud ka Taaniga. Legendi järgi Valdemar, kes hävitas muistse eestlaste asula, ükskord nägi hirve. See oli väga kena loom. Ta käskis püüda. Uhke loom tormas kõrgest kaljust alla, eelistades surma. Üllatuv kuningas hüüdis "Reh - fall!" (Косуля упала! Hirv langes!) ja otsustas linna ehitada, nimega Reval  (vene keelas Revel). Hirv on eesti rahva vabaduse sümbol. Kohal Toompea külje all, kuhu hirv kukkus, nüüd asub monument. Ole ettevaatlik ja tähelepanelik: on lihtne libiseda.

Vene kroonikates kasutati Tallinna kohta nimekuju Kolõvan.

Veel üks linna nimi on Taanilinn, mis tähendab Датский город. Eestikeelne nimetus on Tallinn.

neljapäev, 8. november 2012

KESKAEGSED TALLINLASED

Täna rühm "Rodnitsok" külastas Tallinna Linnamuuseumi. Seal toimus muuseumitund "Keskaegsed tallinlased". Lapsed said tuttavaks keskaegsete linna elanikega. Lapsed tundsid keskaegsete elanikena end. 

teisipäev, 30. oktoober 2012

SPORDIPÄEV 
"TUGEV NAGU KALEVIPOEG"
 Osavõtjad:  rühm "Rodnitšok"    ja   rühm "Solnõško"

Sündis Lindale poeg. Ning kohe hakkas see suure jõu ja vägevuse märke näitama. Kaks kuud karjus ta hommikust õhtuni ja õhtust hommikuni. Kolme kuiselt kõndis poiss juba toas ringi.Suuremaks sirgudes mängis ta kaljupankadega kurni ja viskas vägevate paelahmakatega mere ääres lutsu. Mõnikord õue all mängides aga kiskus ta noori kuuski kõige juurtega maast üles. Paistis, et Kalevipojast igas tükis isa vääriline mees kasvab.

Köievedu vedamine
Otsustasid noormehed täita isa soovi ja liisku heita, kellest saab kuningas. Teisel päeval läksid vennad juba varakult enne koitu teele, et liisuheitmiseks parajat paika otsida. Igaüks otsis endale paraja kivi ja varsti olid vennad järve kaldal võiduviskamiseks valmis. See, kelle kivi kõige kaugemale lendab, pidi pärima vana Kalevi riigi saama rahva valitsejaks ja kaitsjaks. Vanema venna kivi lendas tuule kiirul taeva poole ja langes järve teise kalda ligidal vette. Teine vend keerutas kivi vingelt vihisema ja see laendas joonelt vastaskaldale, nii et pool kivist jäi vette, teine pool rannale. Noorim vendadest saatis kivilinnu vuhisedes üle laia järve teisele kaldale kaugela kuivale maale. Nii oli noorem vend pärinud vana Kalevi valitsejaväe ja saanud maal kuningaks.


Liisuheitmine




Noor kuningas pani hobu adra ette ning asus hoolega maad kündma ja metsa raadama – kündis paigad põllumaaks, teised kohad heinamaaks, külvas kõrved kasvama ja aasad haljendama, linna ehitama. Kalevipoeg astus Peipsi järve poole teele ja Pihkvast ostis linnade ehitamiseks laudu ja hakkas kodu poole tagasi astuma.

               Lauakandmine
GLEHNI    LOSS










Этот великолепный парк расположен в Таллинне, на склоне Мустамяе в районе Нымме. Он был основан помещиком Николаем фон Гленом. Самым бросающимся в глаза обьектом в этом парке является сам замок фон Глена. Прямо напротив замка можно увидеть развалины “пальмового домика”, этот зимний сад барона на сегодняшний день к сожалению находится в очень жалком виде.


Здесь же неподалёку между высоких ёлок стоит смотрящая вдаль гигантская скульптура так называемая “Гленовский чёрт”. Огромная скульптура, изначально была выдумана автором в качестве эстонского этнографического персонажа Калевипоега, однако сам народ единодушно прозвал этого рогатого великана чёртом. Непропорционально большая голова с рогами и длинной бородой стала причиной того, что гости неизменно называли его «чертом», а драконов – крокодилами. Однако как добропорядочный и аккуратный немец Глен тут же поставил очередную табличку, написав на ней «Калевипоэг — имя мое, а чертом меня прозвало дурачье». Эта табличка обновлена, и в наши дни на эстонском языке можно прочитать это изречение у ног  фигуры богатыря. Надо сказать, что скульптура, которую мы сегодня видим полностью реконструирована.
  



Неподалёку от “чёрта” бросается в глаза другой каменный великан. По замыслу барона это должен был быть дракон, но в народе её прозвали “Крокодил”. В ходе строительных работ по возведению скульптуры, в которых сам барон фон Глен выступал как руководитель, так и активный участник, не получалась голова дракона. В конце концов она просто отвалилась, а теперь превратилась в груду камней, лежащую рядом. 




Парк Глена несомненно приятное место для воскресных прогулок, свежий воздух, красивый ухоженный сосновый лес, просторный вид на район Мустамяе, внизу под обрывом тропинки в тени…

teisipäev, 23. oktoober 2012

KESKAEGSE    MAJA    LUGU

Elu keskaegses majas erines oluliselt tänapäevasest elust. Puudusid kõik praegusaja mugavused: kraanivesi, keskküte, elektrivalgus jms.
Keskmise linnakodaniku maja oli kahe- või kolmekorruseline. Esimesel korrusel paiknes  kodukolle, köök, töökoda ja peremehe tuba, teisel asusid eluruumid, kolmandal aga panipaigad ja ladu. 

Mööblit oli tubades vähe, selle hulk ja kaunidus sõltusid peremehe jõukusest. Asukohal olid kaks mööblieset: söögilaud ja voodi. Söögikorra kätte jõudes teadis iga kodakondne, millisele kohale võis ta laua ääres istuda. Kui seati magama ja peres oli külalisi, siis polnud selles midagi imelikku, kui omad ja võõrad jagasid üht voodit. Rõivaste hoidmiseks olid suured kirstud.

Keskaegse inimese elurütm sõltus päeva pikkusest. Pimeduse saabudes tõmbuti majadesse. Aknad suleti luukidega ja hakati tegema ettevalmistusi magamaminekuks. Kunstliku valgusega oli asi vilets. Vahaküünlad olid kallid, õlilambid ning rasvaküünlad ei suutnud anda piisavalt valgust, et jätkata toimetusi.

kolmapäev, 10. oktoober 2012